Rektör Bağlı, 5 Ülkeden 40 Öğretmen ve Öğrenciyi Makamında Ağırladı

05 December 2018 1893
Rektör Bağlı, 5 Ülkeden 40 Öğretmen ve Öğrenciyi Makamında Ağırladı

Nevşehir Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan Bridging Cultures (Köprüleşen Kültürler) Erasmus projesi kapsamında Nevşehir’de bulunan 5 ülkeden 40 öğretmen ve öğrenci, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’yü ziyaret etti.

Nevşehir Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi  İngilizce Öğretmeni Fitnat Tavacı eşliğinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine gelen 5 ülkeden 40 öğretmen ve öğrenciye, NEVÜ ana kampüsü  gezdirilerek  üniversite hakkında bilgi verildi.    

Bağlı: Uluslararasılaşmaya Büyük Önem Veren Bir Üniversiteyiz

Misafir öğretmen ve öğrencileri kampüs gezilerinin ardından makamında kabul eden NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, üniversite olarak Uluslararasılaşmaya büyük önem verdiklerini ve 23 ülkeden öğrencinin Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde eğitim gördüklerini belirtti.

Uluslararası öğretmen ve öğrencileri Kapadokya’da ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde ağırlamaktan büyük onur duyduklarını belirten Rektör Bağlı, “Üniversitemiz, tarihte değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış,  farklılıkların huzur, barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşadığı bir coğrafyada bulunmakta.  Sizleri ülkemizde, şehrimizde ve üniversitemizde ağırlamak bizler için oldukça memnuniyet verici.

İçerisinde bulunduğumuz kampüsümüz dahilinde bizim ilçelerde de bulunan okullarımızda öğrencilerimiz öğretim görmekte. Bunlar arasında 23 değişik ülkeden toplam 426 uluslararası öğrenci olarak tabir ettiğimiz yabancı öğrencilerimiz yer almakta.  Bunun yanı sıra üniversitemizde değişik ülkelerden hocalarım da görev yapmakta. Üniversitemiz ayrıca Erasmus ve Mevlana değişim programları kapsamında değişik üniversiteler ile imzaladığımız ikili işbirliği protokolleri çerçevesinde yurt dışına öğrenci ve öğretim elamanı göndermekle birlikte aynı şekilde o üniversitelerden öğrenciler ve öğretim elemanları da üniversitemizde bulunabiliyorlar. Biz Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak uluslararasılaşmaya büyük önem veren bir üniversiteyiz.” diye konuştu.

Misafir öğretmen ve öğrenciler ile bir süre görüşen Rektör Bağlı, ziyaret sonunda kendilerine tekrar teşekkür ederek çeşitli hediyeler takdim etti.