Rektör Aktekin NEVÜ Öğrencileriyle Hasbihal Etti

23 Kasım 2023 547
Rektör Aktekin NEVÜ Öğrencileriyle Hasbihal Etti

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Nevşehir İl Müftülüğü İl Gençlik Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen ‘Hasbihal Sohbetleri’ kapsamında, NEVÜ merkez yerleşke Hoca Ahmed Yesevi Kütüphanesi içerisinde yer alan ‘Diyanet Genç Ofis’te üniversitede eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi.

Konuşmasına İsrail’in tüm dünyanın gözü önünde uluslararası hukuka ve vicdani değerlere aykırı olarak Filistin’de uyguladığı zulüm ve soykırıma değinerek başlayan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, “Dünya tarihi Habil ve Kabil’den beri zulümlere, savaşlara ve katliamlara şahit olmuş. Bugün ise İsrail’in tüm dünyanın gözü önünde Filistin halkına uyguladığı zulüm ve soykırım kabul edilemez bir gerçek. Temennimiz ve dualarımız bu zulmün ve soykırımın biran önce sona ermesidir” dedi.

Kendi eğitim hayatını, yurt içi yurt dışı deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Rektör Aktekin, öğrencilere eğitimleri boyunca sadece okul ile değil yaşadıkları çevreyi, sosyo-kültürel özelliklerini tanımaları gerektiğini bu ve benzeri şeylerin kendilerini daha geliştirip zenginleştireceğini söyledi.

Aktekin, “Üniversitemizin sizlere sunduğu eğitimle birlikte gerek öğrenci kulüp ve topluluklarımızın gerekse üniversite dışı düzenlenen bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinliklere katılmanız ve içerisinde aktif olarak yer almanız da sizlerin kişisel gelişimlerinize, farklı kültürlerden arkadaşlar edinmenize ve yeni tecrübeler edinmenize büyük oranda katkılar sağlayacaktır. Ayrıca en az bir dil öğrenmeniz, boş zamanlarınızı Türk ve dünya klasiklerinden kitapları okuyarak değerlendirmeniz sizlerin gelişimine katkıda bulunacaktır. 

Üniversitemiz de bu anlamda sizlere en iyi eğitimi vermek adına nitelikli akademik kadrosu ve güçlü bir fiziki yapısı olan,  tercih edilirlikte ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yer alan bir üniversite. Üniversite yönetimi olarak hocalarınızla birlikte sizlerin eğitimlerinizi en iyi şekilde tamamlayarak ülkemizle birlikte tüm insanlığa faydalı birer birey olarak yetişmeniz için de tüm imkânlarımızla yanınızdayız” dedi.

Üniversitenin sahip olduğu ve öğrencilere sunduğu imkanlara da değinen Aktekin, “Üniversitemizin içerisinde bulunduğumuz kampüsü dışında, 6 ilçede toplam 7 kampüsü daha bulunmakta. Merkez kampüsümüzde sizlerin yararlanabileceği basılı ve dijital zengin kaynaklara sahip Hoca Ahmed Yesevi Kütüphanemiz, Öğrenici Yaşam Merkezi, Genç Ofis, TDV Kitap Satış Birimi her türlü ulusal ve uluslararası bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinlikleri gerçekleştirdiğimiz Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi, araştırma ve uygulama merkezlerimiz, kapalı ve açık spor tesislerimiz, teknolojinin son imkanlarıyla donatılmış laboratuvarlarımız bulunmakta. Diğer taraftan yıl boyu her ay düzenli olarak Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirdiğimiz protokolle de ulusal turnelerde gösterim alan tiyatro oyunlarını siz öğrencilerimiz ve tüm Nevşehir halkıyla buluşturuyoruz” diye konuştu.

Hoca Ahmed Yesevi Kütüphanesi Daire Başkan vekili Gökhan Onmuş, Genç Ofis Manevi Danışmanı ve Rehberi Duran Küçük ile Nevşehir İl Müftülüğü İl Gençlik Kolları Temsicisi Ali Bilgin’in de katıldığı buluşmada öğrencilerle bir süre sohbet ederek sorularını da cevaplayan Rektör Aktekin, ayrıca kendilerinin istek ve taleplerini dinledi.