NEVÜ Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Öğrencilerinden Büyük Başarı

29 May 2024 441
NEVÜ Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Öğrencilerinden Büyük Başarı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, Çin Dili ve Edebiyat Anabilim Dalı öğrencileri, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Çin İstanbul Başkonsolosluğu, Boğaziçi Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü ve Yeditepe Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü tarafından farklı tarihlerde düzenlenen; 23. Çince Köprüsü Yarışması, Kaligrafi Yarışması, Çince Şarkı ve Kaligrafi yarışmalarında büyük başarı elde etti.

Dünya Üniversite Öğrencileri Çince Yarışması Türkiye Finali’nde İkincilik Ödülü

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Çin İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen, 23. ‘Çince Köprüsü Dünya Üniversite Öğrencileri Çince Yarışması Türkiye Finali’ Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü ev sahipliğinde yapıldı. Yarışmaya 8 üniversiteden 18 yarışmacı katıldı. NEVÜ Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencisi Zeynep Varışlı, Öğr. Gör. Lihua Li’nin rehberliğinde hazırlandığı üstün konuşma ve yetenek performansı ile ikincilik ödülünün sahibi oldu. 

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Wei Xiadong ve Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güliz Muğan açılış ve Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nden Elçi Cong Song ise etkinliğin kapanış konuşmalarını yaptığı yarışmaya, NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan üç öğrenci katıldı. Aynı zamanda NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Ecem Ceylan’ın jüri üyesi olarak davet edildiği yarışmada Berfin Kazancıçok ‘Göğün Altında Tek Aile’, Gamze Cansız ‘Çince Bana Bir Kültür Penceresi Açtı’, Zeynep Varışlı ‘Herkese Saygı Duyalım, Ailemizi Sevelim’ konu başlıklı sunumları ile eşsiz bir performans sergiledi.

Yarışmanın ikinci kısmında, NEVÜ’lü öğrenciler Berfin Kazancıçok ‘Çince kaligrafi’, Gamze Cansız ‘Modern Çin dansı” yaparak,  Zeynep Varışlı ise ‘Her Şeye Yeter Zaman’ adlı Çince şarkısıyla izleyicilerin beğenisini kazandı.

Kaligrafi Yarışmasından İkincilik ve Üçüncülük Ödülü

Boğaziçi Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü tarafından ‘Uluslararası Çin Dil Günü’ kapsamında düzenlenen ‘Kaligrafi Yarışması’na NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan üç öğrenci katıldı.

Yarışma öncesinde Çin Dili ve Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sema Gökenç Gülez’in rehberliğinde kaligrafi araştırması yapan öğrenciler, yarışma kurallarında bulunan Çince özlü sözlerden birini seçerek hünerlerini gösterdi. Posta yoluyla gönderilen ve jürinin beğenisini kazanan ‘Kaligrafi Yarışması’nda NEVÜ’lü Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencilerinden Esmanur Çorum ikincilik ödülünün sahibi olurken, öğrencilerden Vildan Sofu ve Amine Vuslat Okcu ise çalışmalarıyla üçüncülük ödülü almaya hak kazandı.

Öğrencilerin başarı sertifikaları ‘Kaligrafi Yarışması’nın rehberliğini yapan Doç. Dr. Sema Gökenç Gülez tarafından kendilerine takdim edildi.

Çince Şiir ve Karaoke Yarışmalarında Büyük Başarı

Yeditepe Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü tarafından Türkiye’deki Çince öğrenen öğrencilere yönelik üçüncüsü düzenlenen ‘Üniversitelerarası Çince Şiir Yarışması ve Karaoke Yarışması’na NEVÜ Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan sekiz öğrenci katıldı.

Şiir yarışmasına NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Çin Dili ve Anabilim Dalı öğretim elemanlarından aynı zamanda yarışmanın jüri üyesi olan Öğr. Gör. Lihua Li’nin rehberliğinde hazırlanan öğrenciler, yarışma günü klasik ve modern Çin şiirinden seçtikleri örnekleri eşsiz bir performansla sergiledi. Şiir yarışmasında Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencilerinden Emre Demir birincilik ödülünün sahibi oldu. Öğrencilerden Mervenur Vural ikincilik ödülü, Semih Karaca üçüncülük ödülü,  Nesrin Aytekin ve İrem Cinel ise mansiyon ödülü almaya hak kazandı. Öğrencilere üstün başarılarından dolayı başarı sertifikası ve para ödülü verildi.

Çince Karaoke Yarışması’na NEVÜ Fen Edebiyat Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Ecem Ceylan jüri üyesi olarak davet edildi.  Dr. Öğr. Üyesi Ceylan ve Öğr. Gör. Lihua Li rehberliğinde ‘Çince Karaoke Yarışması’na katılan Amine Vuslat Okcu, Doğa Gübeş ve Zeynep Varışlı Çince şarkılar seslendirdi. Doğa Gübeş’in söylediği Çin operası tadındaki ‘Pipa Şarkısı’ izleyicilerin beğenisini topladı. Yarışmada Amine Vuslat Okcu üstün performansıyla ikincilik ödülünün sahibi olurken, Zeynep Varışlı üçüncülük ödülü, Doğa Gübeş ise mansiyon ödülü almaya hak kazandı.