Rektör Aktekin Uluslararası Astronomi Kongresi’ne Tek Türk Öğrenci Olarak Kabul Edilen Sayın’ı Tebrik Etti

31 May 2024 463
Rektör Aktekin Uluslararası Astronomi Kongresi’ne Tek Türk Öğrenci Olarak Kabul Edilen Sayın’ı Tebrik Etti

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, ‘Uluslararası Astronomi Kongresi’ne Türkiye’den tek davetli öğrenci olarak kabul edilen Nevşehir Hacı Avni İncekara Fen Lisesi öğrencisi Bilal Sayın’ı tebrik etti.

Nevşehir Hacı Avni İncekara Fen Lisesi Müdürü Rauf Denizler beraberinde Coğrafya Öğretmeni Mehmet Fatih Bilgin ve 11. sınıf öğrencisi Bilal Sayın ile NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’i makamında ziyaret etti. Lise Müdürü Rauf Denizler ziyaretlerinde eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra yürüttükleri projeler hakkında Rektör Aktekin’e bilgi verdi.

Denizler, 11.sınıf öğrencisi Bilal Sayın’ın hazırladığı “Potential Habitable Environment for Cultivating Algae: Proxima Centauri b (Alglerin Yaşayabileceği Potansiyel Ortam: Proxima Centauri b)” isimli çalışması ile dünyanın önemli üniversitelerinden akademisyenler, NASA, ESA ve MIT gibi kurum araştırmacılarıyla yarışarak Uluslararası Uzay Kongresi (IAC) tarafından ‘Uluslararası Astronomi Kongresi’ne davet edildiğini söyledi. Sayın’ın katıldığı "Uzayda Yaşam Bilimleri" kategorisinde 124 araştırmacı arasında tek Türk öğrenci olduğuna vurgu yapan Denizler, ayrıca Sayın’ın Türkiye’den davet alan tüm kategorilerdeki toplam 10 araştırmacı arasında yer aldığını belirtti.

14-18 Ekim 2024 tarihlerinde İtalya/Milano’da 75’incisi düzenlenecek olan kongre hakkında da bilgi veren Denizler, 1960 yılından bu yana düzenlenen ve uzay araştırmacıları, mühendisleri, uzay ajansları, endüstri liderleri ve öğrencileri bir araya getiren Uluslararası Uzay Kongresi’nde, derin uzay keşfi, uydu teknolojileri, uzay araçları ve roket sistemleri gibi pek çok konuda uzmanların fikir alışverişinde bulunacağını ve geleceğe dair vizyonlarını paylaşacağını söyledi.   

Ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Müdür Denizler ve beraberindekilere teşekkür eden Rektör Aktekin,  Nevşehir Hacı Avni İncekara Fen Lisesi’nin başarılı eğitim – öğretim misyonunun yanı sıra ortaya koyduğu başarılı projelerinin de kayda değer olduğunu belirtti. Bu kapsamda Bilal Sayın'ın uluslararası düzeydeki bir yarışmada ülkesini en iyi şekilde temsil ederek elde ettiği başarısının ayrıca gurur verici olduğunu söyleyen Rektör Aktekin, Bilal Sayın ve okul yönetimini tebrik etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın'ın da bulunduğu ziyarette heyet ile bir süre görüşen Rektör Aktekin ayrıca üniversite sınavına hazırlanan Bilal Sayın’a akademik hayatında başarılar dileyerek, kendisine çeşitli yayınlardan oluşan kitaplar hediye etti.