Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin’in Miraç Kandili Mesajı

06 Şubat 2024 483
Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin’in Miraç Kandili Mesajı

Allah’ın Resulü’nün (S.A.V.) Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yükseldiği anlam dolu bir yolculuğu ifade eden Miraç Kandili; tüm İslam âleminde her yıl Recep ayının 27. Gecesi derin bir anlayışla idrak edilmektedir.

İnsanoğlunun gönül dünyasının aydınlanmasına vesile olması bakımından faziletli olan bu günler ve geceler; mağfiret ve bereketin arttığı, toplumsal birlik ve beraberlik, yardımlaşma ve kardeşliğin daha da pekiştiği, yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, engelli, yaşlı kimselerin ziyaret edilerek gönüllerinin ve dualarının alındığı kültür ve medeniyetimizi besleyen, insanlığın huzur ve barışı için model teşkil eden manevi kaynaklardandır.

Bu anlam ve düşüncelerle, Miraç Kandilinin; Milletimiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için barış, huzur, sağlık ve selamet getirmesini dilerken,  6 Şubat 2023 yılında Ülkemizi derinden etkileyen, Milletçe yaralarını sarmakta olduğumuz Kahramanmaraş merkezli Deprem Felaketinin yıldönümü dolayısıyla da depremde hayatlarını kaybeden öğrencilerimiz ve tüm vatandaşlarımıza Mübarek Miraç Kandili'nin manevi ikliminde Cenab-ı Allah’dan bir kez daha rahmet, yakınlarına ve Milletimize başsağlığı diliyorum.