Rektör Prof. Dr. Mazhar Bağlı'dan Kıbrıs Barış Harekatı Mesajı

20 Temmuz 2019 1434
Rektör Prof. Dr. Mazhar Bağlı'dan Kıbrıs Barış Harekatı Mesajı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. Yıldönümü ve Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. Yıldönümü ve Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, “Tam 45 yıl önce 20 Temmuz 1974’de Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Ada’ya askeri müdahale yapmak durumunda kalmıştır. Türkiye'nin Ada’ya müdahale ederek Kıbrıs Türklerinin varlığını ve güvenliğini teminat altına alması, tarihimizin bir kaç yüzyıllık seyri dikkate alındığında, son derece mühim bir hadisedir” dedi.

Rektör Bağlı, “Adada akan kanı durduran bu harekat Türk Silahlı Kuvvetleri’nin o dönem zorlu şartlarda gerçekleştirdiği önemli bir başarı olarak tarihteki yerini almıştır. Rumlar tarafından yüzlerce masum ve sivil Kıbrıslı Türk, insanlık dışı yöntemler ve işkencelerle katledildi. Türk askerinin yavru vatana müdahalesiyle bu katliam bitirilmiştir. Kıbrıs Barış Harekatında şehit düşen şehitlerimiz ile dönemin gazilerinden hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet, hayatta olan gazilerimize sağlıklı uzun ömürler dilerim” ifadelerini kullandı.