MYO İstişare Toplantılarının On Dokuzuncusu Derinkuyu Belediye Başkanı Aksoy’un Katılımlarıyla Gerçekleştirildi

08 Ocak 2021 183
MYO İstişare Toplantılarının On Dokuzuncusu Derinkuyu Belediye Başkanı Aksoy’un Katılımlarıyla Gerçekleştirildi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürleriyle başlattığı istişare toplantılarının on dokuzuncusu Acıgöl Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Serap Çoban tarafından hazırlanan toplantı programı ve Hacıbektaş MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serdar Çiçek’in yönetiminde çevrimiçi gerçekleştirildi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi MYO Müdürleri, Araştırma Merkezi Müdürleri, Daire Başkanları, MYO akademisyenlerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen istişare toplantısına davetli konuşmacı olarak katılan Derinkuyu Belediye Başkanı Bülent Aksoy ilçenin tarihi hakkında bilgi vererek Derinkuyu Emineana ve Yaşar Ertaş Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulunun gelecek yıl eğitim öğretime başlayacak olmasından duyduğu memnuniyeti iletti.

Daha sonra katılımcılar tarafından kendisine yöneltilen sorular ve iş birliği konuları hakkında değerlendirmelerde bulunan Derinkuyu Belediye Başkanı Aksoy, Derinkuyu Emineana ve Yaşar Ertaş Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulunun açılmasının sosyal, kültürel ve fiziki anlamda ilçede pozitif etki oluşturacağını ve MYO’nun özellikle tarım ve hayvancılık alanı ile ilgili olmasından dolayı bölgede hayvancılık ve çiftçilik ile uğraşan vatandaşlara önemli katkılar sağlayacağını belirtti. 

MYO öğrencileri için belediye bünyesinde bulunan 30 odalık otelin kız öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne devredileceğini, ayrıca özel yatırımcıları da apart yapımı konusunda teşvik ettiklerini söyleyen Aksoy, Belediye bünyesinde bulunan ve içerisinde spor sahası, yüzme havuzu, çay bahçesi ve kamelyaların olduğu 40.000 m2’lik Kültür Park’ını da öğrencilere sosyal ve kültürel yönde katkıda bulunmak için MYO’nun kullanımına tahsis ettiklerini ve ilerleyen zamanlarda da Kültür Park alanının yetmemesi durumunda ek olarak da sosyal-kültürel alanların sağlanacağını açıkladı.

Bölge ekonomisinin geliştirilmesi için tarım ve hayvancılık konusunda MYO öğretim elemanları tarafından hayvancılık ve tarım ile uğraşanlara çeşitli bilgilendirme ve eğitimlerin verilmesi için protokollerin yapılabileceğini ve bunun bölgeye çok önemli katkı sağlayacağını ifade eden Başkan Aksoy, MYO bünyesinde Süt ve Besi Hayvancılığı, Tarla Bitkileri ve Veterinerlik ile ilgili programların açılmasının bölge ekonomisine katkı sağlaması açısından gerekli olduğunu belirtti.

Ayrıca MYO binasının tamamlanması aşamalarında her türlü makine ve ekipman desteğini sağladıklarını ve MYO’nun iç ve dış peyzaj çalışmaları ile kilitli parke döşenmesi işlerini de belediye olarak gerçekleştireceklerini aktaran Aksoy, MYO’nun kurulmasını sağlayan hayırsever Hamza Ertaş’a, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’e ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Derinkuyu Emineana ve Yaşar Ertaş Tarım ve Hayvancılık MYO Müdürü Dr. Öğretim. Üyesi Aysel Kekillioğlu ise, Derinkuyu Belediye Başkanı Aksoy’a bugüne kadar verdikleri ve verecekleri destekleri için teşekkür ederek, öğrenciler için MYO ve ilçe merkezi arası ulaşım sorununun Belediye tarafından çözüleceğini, ayrıca MYO’nun konum olarak geçiş güzergâhına yakın olmasından ve kısa zamanlarda sürekli Nevşehir merkeze ulaşım imkânları olmasından dolayı öğrencilerin hem ilçede hem de il merkezinde barınabileceğini belirtti.

MYO bünyesinde önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde “Laborant ve Veteriner Sağlık” programının açılacağını ve “Bitki Koruma” programının açılabilmesi için de çalışmaların sürdüğünü belirten Kekillioğlu, ilerleyen süreçte de “Süt ve Besi Hayvancılığı” ile “Tarla Bitkileri” programlarının açılabileceğini söyledi.  

İlçede daha önce var olan ipek börekçiliği faaliyetinin de tekrardan hayata geçirilebileceğini sözlerine ekleyen Kekillioğlu son olarak MYO’nun kurulmasına katkı sağlayan hayırsever Hamza Ertaş’a, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’e,  Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne, Derinkuyu Belediyesi’ne ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Toplantı, soruların cevaplandırılması ve değerlendirme konuşmaları ile sona erdi.