Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 751. Yıl Dönümü Anma Programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımlarıyla Gerçekleştirildi

14 Ağustos 2022 797
Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 751. Yıl Dönümü Anma Programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımlarıyla Gerçekleştirildi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’ye ismini de veren Anadolu irfan ve medeniyetinin temel yapı taşlarından Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 751. Yıl dönümü dolayasıyla “Bu Kapı, Sevgi, Barış, Kardeşlik, Muhabbet Kapısıdır’ temasıyla anma programı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’nde düzenlenen programa; T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Yücel Menekşe ve Mustafa Açıkgöz,  Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Valililer, kaymakamlar, il, ilçe ve belde belediye başkanları, daire müdürleri, protokol üyeleri, Alevi-Bektaşi kanat önderleri ve davetliler katıldı.

Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a yürüyüşünün 751. Yıl dönümü anma programı Hacı Bektaş Veli Müzesi ve Dergahı’nın hikayesini anlatan film gösterimi ve ‘İkrar’ isimli tiyatro oyununun sahnelenmesi ile başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hacı Bektaş Veli irfanı bugün de yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor"

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ahmet Yesevi Ocağı'ndan başlayıp Kafkaslara ve Anadolu'ya, oradan Balkanlar'a ve dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Veli irfanı bugün de yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor" dedi.

Erdoğan "Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Bundan 751 yıl önce hakka yürüyen Hacı Bektaş Veli hazretleri başta olmak üzere bu toprakları imanlarıyla yoğurarak Anadolu'yu vatanımız haline getiren tüm erenleri, gönül sultanlarını rahmetle anıyorum.

Ahmet Yesevi Ocağı'ndan başlayıp Kafkaslar'a ve Anadolu'ya, oradan Balkanlar'a ve dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Veli irfanı bugün de yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor. Yaşadığımız tüm acılara rağmen millet olarak Peygamberimizin öğüdünü en samimi şekilde biz sahiplendik. Bunu da Allah'ın milletimize nasip ettiği lütuflara borçluyuz. Önderlerimizin bize bıraktığı mirasa ne kadar sıkı sarılırsak geleceğe o derece güvenle bakabiliriz. Milletimiz, en sıkıntılı dönemlerinde dahi her bir kapının imanla, tövbeyle, tevazuuyla, edeple başlayan makamlarını hayatlarında yaşatarak aşmayı başarmış, maddi ve manevi kurtuluşa ermiştir. Moğol istilasından Çanakkale Savaşı'na, milli mücadeleden son 40 yılımıza damgasını vuran terörle mücadeleye kadar maruz kaldığımız tüm hayati sınamaları bu inanç ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum. Geride bıraktığımız vazifeleri hayırla neticelenmesini, gönül sultanların dualarına borçlu olduğumuzu biliyoruz. Hamd olsun bugün de ayak bastığımız, bayrak gösterdiğimiz her yerde bu irfanın yol gösterici olduğunu gösterdiğimiz faaliyetlerle kalıcı izler bırakıyoruz.

Sevgili canlar; vefatının 750. yıl dönümü vesilesiyle 2021 yılını UNESCO ile beraber tüm dünyada Hacı Bektaş Veli yılı olarak belirledik. Hacı Bektaş'ın; 'Gelin canlar bir olalım' çağrısını dünyanın dört bir yanında düzenlediğimiz etkinliklerle tüm insanlıkla paylaştık. Bu etkinlikler vesilesiyle korona virüs salgınının yükü altında ezilen insanlığın gönlünde bir ışık yakabildiysek ne mutlu bize. Bilindiği gibi Hacı Bektaş Veli Dergahı Cumhuriyetimizle birlikte diğer tüm benzeri kurumlar gibi kapatılmıştı. Bu sevgi, barış, kardeşlik kapısının müze statüsüyle fiziken yeniden açılmasını sağlayan şehit başbakan rahmetli Adnan Menderes'tir. Etap etap süren çalışmaların tamamlanmasının ardından bu külliye dört bir yandan gelen Hacı Bektaş dostlarının iştirakiyle tümüyle hizmete girmiştir. Bu yıl da hazreti Hünkarın komşusu olan Bektaş Efendi türbesinin restorasyon işlemlerini bitirerek tekrar ziyarete açıyoruz.

Hakk'a yürüyüşünün 751. yıl dönümünde Hacı Bektaş-ı Veli Hazretlerini tazimle yâd ediyoruz. 'Bu Kapı Sevgi, Barış, Kardeşlik, Muhabbet Kapısıdır', Hacı Bektaş-ı Veli irfanı etrafında bir araya gelen herkese şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

 “Bugün insanlığın Hacı Bektaş Veli gibi manevi rehberlere her zamankinden fazla ihtiyacı var”

Yaşadığı dönemde düşünce dünyası öğretileri ve sözleriyle insanlığı barış, sevgi ve hoşgörüye davet eden Hacı Bektaş Veli'nin yüzyıllar öncesinden verdiği evrensel mesajların bugün de ışık tutmaya devam ettiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Hacı Bektaş Veli, günümüzde de doğruluk yolunda sade ve anlaşılır öğütlerle bize rehberlik ediyor. Onun öğretilerinin ve öğütlerinin hala insanlık için önemli bir çıkış olduğunu hepimiz görüyor ve yaşıyoruz. Bugün insanlığın Hacı Bektaş Veli gibi manevi rehberlere her zamankinden fazla ihtiyacı var. Bu da bizlere sorumluluk yüklemektedir" dedi.

Anma Programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki protokol heyetinin Hünkar Hacı Bektaş Veli Türbesi’ni ziyaretinin ardından sona erdi.