2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu (PuPeS'23 Kapadokya) NEVÜ’de Başladı

08 Eylül 2023 1133
2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu (PuPeS'23 Kapadokya) NEVÜ’de Başladı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ), Bitlis Eren Üniversitesi ile Iğdır Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen, “2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu (PuPeS'23 Kapadokya)” başladı.

Pomza ve perlit üzerine endüstri temsilcilerine, mühendislere, bilim insanlarına, araştırmacılara, akademisyen ve üniversite öğrencilerine, teknoloji uzmanlarına, girişimcilere ve politika yapıcılara alanlarındaki güncel araştırmaları sunmayı amaçlayan sempozyumun açılışı NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezinde yapıldı. Açılışa; Nevşehir Valisi Ali Fidan, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Süleyman Özgün ve Emre Çalışkan, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemikkıran, Nevşehir Bims Sanayicileri Derneği (BİMSADER) Başkanı Serhat Sonugelen, 2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu (PuPeS'23 Kapadokya) Düzenleme Kurulu Başkanı ve NEVÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Cemal Çarboğa, protokol üyeleri, akademisyenler, sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sempozyum Öncesi Katılımcılara Müzik Dinletisi

Sempozyum açılışı öncesi sahne alan NEVÜ Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Emin Erdem Kaya, Doç. Dr. Özlem Kılınçer ve Dr. Öğr. Üyesi Özge Kaya’nın müzik dinletisi katılımcılar tarafından beğeniyle dinlendi.

Sempozyumun Önemine Değindiler

Üniversite-şehir ve üniversite-sanayi iş birliği kapsamında düzenlenen sempozyumun açılışında birer konuşma yapan AK Parti Nevşehir Milletvekili Emre Çalışkan, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Mehmet Hakkı Alma, Sempozyum Başkanı ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cemal Çarboğa,  Bims Sanayicileri Derneği (BİMSADER) Başkanı Serhat Sonugelen, birçok alanda kullanılan pomza ve perlit madenlerinin ülke ve bulundukları şehirlere büyük oranda katma değer ve istihdam sağlamakta olduğuna vurgu yaptılar. Düzenlenen sempozyum çıktıları ile de bu iki değerli madenin kullanımın alanlarının çeşitlendirilmesine yönelik yürütülen çalışmalara değindiler.

Aktekin: Sahip Olduğumuz Bu Zenginlik Şehrimizin Yanı Sıra Ülkemize Katma Değer ve İstihdam Sağlamakta

Nevşehir’in il merkezi ve Ürgüp ilçesinin Türkiye’nin en kaliteli pomza,  Acıgöl ve Derinkuyu ilçelerinin ise zengin perlit yataklarına sahip olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, sahip olunan bu zenginliklerin Nevşehir’in yanı sıra ülkenin katma değer ve istihdamına da büyük katkı sağladığını söyledi.

Aktekin, “Üniversitemizin bulunduğu Nevşehir ili bulunduğu jeolojik yapısı gereği ülkemiz ve dünya için önemli bir turizm bölgesi. Önemli bir turizm bölgesi olmasının yanı sıra yeraltı zenginlikleri ile de dikkate değer bir öneme sahip. Bu yeraltı zenginliklerinin başlıcaları pomza ve perlit. Dünya pomza rezervinin % 50’si ülkemizde olup, ülkemizin iyi kaliteli pomza yataklarının % 17’si Nevşehir il merkezi ve Ürgüp ilçesinde bulunmakta iken Acıgöl ve Derinkuyu ilçelerinde ise perlit yatakları yer almakta. Sahip olduğumuz bu zenginlik şehrimizin yanı sıra ülkemiz için de katma değer ve istihdam sağlamakta. Çünkü pomza; başta inşaat sektörü olmak üzere, aşındırıcı endüstrisinde, tarım sektöründe, tekstil sektöründe, kimya sanayisinde, seramik endüstrisinde, gübre üretiminde, boya imalatı gibi çok farklı amaçlarda endüstriyel alanlarda yoğun olarak kullanılmakta. Özellikle ülkemizde tekstil sektöründe kullanılan iyi kalitedeki pomzaların büyük bir bölümü Nevşehir ilimizden karşılanarak ihraç edilmekte. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalarda arıtma sistemlerinde özellikle deniz suyunun arıtılmasında farklı mikron boyutlarda pomzanın karbonun yerini almaya başlaması pomzanın bir çok alanda kullanılabileceğinin de  işaretidir” dedi. 

“2. Uluslararası Pomza Ve Perlit Sempozyumu Büyük Önem Arz Etmekte”

Düzenlenen sempozyumun önemine değinen Rektör Aktekin, “Bizim bu zenginliğimizin kullanım ve uygulama alanlarını genişletmemiz ve geliştirmemiz gerekmekte. Pomza taşı oluşumları üzerine, ocak üretiminden fabrikalarda işlenmesi süreci de dahil ülkemizde araştırma-geliştirme çalışmalarının arzu edilen seviyelere ulaşamadığını görmekteyiz. Ülkemizde geniş bir oluşum dağılımı gösteren bu değerli endüstriyel hammadde kaynağımızın, optimum şartlarda en ideal olarak nasıl ve hangi ölçütlerde farklı endüstri dallarındaki kullanımı üzerine detay analiz ve irdelemeleri yapılmalıdır. Pomzanın fiziksel, kimyasal ve tekno-mekanik özelliklerinin, ülke ekonomisi ve madencilik faaliyetleri açısından hammadde değerlendirme hususunun son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Hammadde satan değil ürün satan bir ülke olma amacı taşımalıyız. Bu alanda katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz 2. uluslararası pomza ve perlit sempozyumu büyük önem arz etmekte” dedi.

“İhtisas Üniversitesi Olarak Araştırma, Uygulama ve AR-GE Faaliyetlerine Büyük Önem Veriyoruz”

Rektör Aktekin konuşmasının sonunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler’ arasında ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında ihtisaslaşan üniversite olarak araştırma, uygulama ve  AR-GE faaliyetlerine büyük önem verdiklerini söyledi.

Aktekin, “Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler’ arasında ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında ihtisaslaşan üniversite olarak üniversite-şehir, üniversite-sanayi, üniversite-tarım ve üniversite–turizm işbirlikleri kapsamında bulunduğumuz şehrin, bölgemizin ve ülkemizin sahip olduğu yer altı ve yer üstü zenginliklerinin çeşitlendirilmesi ve kullanım alanlarının artırılarak genişletilmesine yönelik ulusal ve uluslararası proje ve çalışmalarımız devam etmektedir.  Bu kapsamda NEVÜ olarak araştırma, uygulama ve AR-GE faaliyetlerine de büyük önem vermekteyiz. Üniversitemiz bünyesinde bulunan Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezimiz, Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ve Kapadokya Jeolojik Miras ve Kaya Oyma Yapıları Uygulama ve Araştırma Merkezimizin yanı sıra; üniversitemizin öğretim üyeleri araştırma, geliştirme ve uygulama faaliyetlerine katkı sağlayacak çalışmalar yürütmekteler.

Ben bu vesileyle üç gün sürecek olan sempozyumumuzun ve çıktılarının hayırlı olmasını temenni ederken, düzenlenmesinde ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Ali Fidan: Beyaz Altın Diyebileceğimiz Pomza Madeni İlimizin Önemli Ekonomik Kaynaklarından Biri

Türkiye’nin yaklaşık 15 milyar ton civarında olan pomza zenginliği ile dünya rezervinin %50’sine ve Nevşehir’in ise ülke rezervinin %25’sine sahip olduğuna dikkat çeken Nevşehir Valisi Ali Fidan, “Beyaz altın da diyebileceğimiz pomza madeni ilimizin önemli ekonomik kaynaklarından biri haline gelmiştir” dedi.

Vali Fidan, “Pomza ve perlit, jeolojik oluşumlar ve malzemeler arasında büyük öneme sahip olan iki mineraldir. Bu sempozyum, bu iki önemli malzemenin araştırma ve uygulama alanlarına dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Pomza ve perlit, endüstri, çevre ve inşaat gibi birçok alanda geniş uygulama potansiyeline sahiptir. Bu sempozyum, bizlere var olan potansiyeli daha fazla keşfetmek için büyük bir fırsat sunmaktadır.

Ülkemizden Avrupa ve Amerika başta olmak üzere 30’dan fazla ülkeye 10 milyon dolar hacminde pomza ihracatı yapılmaktadır.  Böylelikle ülkemiz, yaklaşık 15 milyar ton civarında olan pomza zenginliği ile dünya rezervinin %50’sine sahip olurken, ilimiz ise ülke rezervinin %25’sine sahiptir. Bu sayede beyaz altın da diyebileceğimiz pomza madeni ilimizin önemli ekonomik kaynaklarından biri haline gelmiş ve geçtiğimiz yıl Türk Patent ve Marka kurumları tarafından coğrafi işaret belgesiyle tescillenmiştir.

Bölgemizde bu alanda ihtisaslaşan önemli kurumlarımızın varlığı ve yaptıkları çalışmalar ilimize sanayi, tarım ve turizm alanında da katkılar sağlamaktadır.  Bu alanlarda sağlanan iş birliği bulunduğumuz şehrin, bölgemizin ve ülkemizin sahip olduğu yer altı ve yer üstü zenginliklerinin çeşitlendirilmesi ve kullanım alanlarıyla birlikte tanıtılmasına öncülük edecektir” diye konuştu. 

Sempozyum Sponsorlarına Plaket ve Belgeleri Verildi

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Nevşehir Valisi Ali Fidan ve NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin tarafından sempozyuma sponsor olarak destek veren Ferçim firması adına Genel Müdür Kadir Büyükkara’ya, Çevrükler firması adına Fevzi Çevrük, Perçin Kapadokya Plastik adına ise Ahmet Bora Kılıç’a teşekkür belgeleri ve plaketleri verildi. 

Davetli Konuşmacılar Sunumda Bulundu

Sempozyuma davetli konuşmacı olarak katılan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfullah Gündüz “Türkiye’de Perlit ve Pomzanın Stratejik Önemi, Endüstriyel Gelişimi ve Geleceği”,  zoom üzerinden katılan Warsaw Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Okasana Pekacachuk ise “Yeraltı binaları için perlit kullanma imkanı” üzerine sunumda bulundular.

Sempozyum Oturumlarında Toplam 37 Bildiri Sunulacak

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ev sahipliğinde ve Bitlis Eren Üniversitesi ile Iğdır Üniversitesi iş birliğinde bugün başlayan ve üç gün sürecek olan “2. Uluslararası Pomza ve Perlit Sempozyumu (PuPeS'23 Kapadokya)’da 3’ü fiziki ve 1’i çevrim içi olmak üzere toplam 4 oturum gerçekleştirilecek. Oturumlarda ise 26’sı fiziki ve 11’i de çevrim içi olmak üzere toplam 37 bildirinin sunumu yapılacak.