NEVÜ Ev Sahipliğinde Düzenlenen “13. Ulusal Pediatrik Üroloji Kongresi (PEDURO’23 Kapadokya)” Başladı

29 Kasım 2023 539
NEVÜ Ev Sahipliğinde Düzenlenen “13. Ulusal Pediatrik Üroloji Kongresi (PEDURO’23 Kapadokya)” Başladı

Pediatrik Üroloji Derneği’nin 13’üncüsünü Erciyes Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı ve Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı iş birliğinde düzenlediği ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’nün ev sahipliği yaptığı “Ulusal Pediatrik Üroloji Kongresi” başladı.

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nde başlayan ve 29 Kasım  - 02 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan kongrenin açılışına; NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, Pediatrik Üroloji Derneği (PEDURE) Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Kılıç, Kongre Başkanı Prof. Dr. Keramettin Uğur Özkan, Kongre Sekreteri Doç. Dr. Murat Uçar, Türkiye ve Azerbaycan’dan 200’e yakın Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi uzmanları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin açılışında konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Keramettin Uğur Özkan, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenledikleri ve Cumhuriyetin İkinci yüzyılının ilk kongresi olan “13. Ulusal Pediatrik Üroloji Kongresi’nin heyecan ve mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını ifade etti.

Özkan, “Kongremiz, bu yıl kuruluşunun 100.  yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılının ilk kongresi. Öncelikle bize bu Cumhuriyeti hediye eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimize minnet ve şükranlarımızı bir kez daha sunuyoruz.

Teorik ve pratik ultrasonografi kursu ile başladığımız ve üç gün sürecek olan kongremizin her açıdan verimli geçmesini dilerken kongremizin düzenlenmesine katkı ve desteklerinden dolayı Nevşehir Valiliği’ne, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ne, Erciyes Üniversitesi’ne ve siz değerli katılımcılarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ün belirlediği ‘‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı” hedefleri dahilinde  “Doğal ve Kültürel Miras Turizmi” alanında ihtisas üniversitesi olduklarına değinen NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, sağlık alanında da ihtisaslaşan bir üniversite olmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Akın, “Ulusal ve uluslararası birçok etkinliğin gerçekleştirilmesine vesile olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak,  Pediatrik Üroloji Derneği’nin Erciyes Üniversitesi iş birliğinde bu yıl 13’üncüsü düzenlediği Ulusal Pediatrik Üroloji Kongresi’ne de ev sahipliği yapmakla birlikte ülkemizin dört bir tarafından ve Azerbaycan’dan siz değerli katılımcıları ağırlamaktan büyük onur duyduğumuzu belirtmek isterim.

Üniversitemiz yürüttüğü eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel, kültürel, sanatsal ve  sportif alanlarda gerçekleştirilebilecek etkinliklere ev sahipliği yapabilecek güçlü bir alt yapıya da sahip bir üniversite.  Ayrıca 2021 yılında Yükseköğretim Kurulumuz tarafından ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında ihtisaslaşan bir üniversite olarak,  bu doğrultuda bulunduğumuz şehir başta olmak üzere bölgemiz ve ülkemiz için önemli bilimsel çalışmalar yürütmekteyiz. Üniversite olarak bundan sonraki önemli hedeflerimizden birisi de ‘Sağlık Alanı’nda da ihtisas üniversitesi olmak. Bu alanda da üniversitemiz bünyesinde Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültemiz, Diş Hekimliği Fakültemiz,  Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz ile birlikte ağız ve diş sağlığı alanında halkımıza hizmet sunmaya başlayan Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezimiz bulunmakta. Diğer taraftan kampüsümüz içerisinde yeni Diş Hekimliği Fakültemiz ile Eğitim ve Hastane binamızın inşası devam etmekte” diye konuştu.

Pediatrik Üroloji Derneği (PEDURE) Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Kılıç’ın da kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür ettiği açılış konuşmalarının ardından kongrenin oturumlarına geçildi.