NEVÜ’den “Filistin” Konulu İkinci Fotoğraf Sergisi

04 Aralık 2023 834
NEVÜ’den “Filistin” Konulu İkinci Fotoğraf Sergisi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörlüğü İsrail’in Filistin’de uluslararası hukuka ve vicdani değerlere aykırı olarak uyguladığı zulme ve soykırıma dikkat çekmek için “Filistin” konulu ikinci fotoğraf sergisini açtı.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrencilerin katılımıyla, NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Fuaye Alanı’nda açılan Anadolu Ajansı (AA) objektiflerine İsrail'in Filistin ve Gazze’de sebep olduğu ölüm, yıkım ve insanların yaşadığı zorlukların yansıdığı fotoğraf sergisini inceledi.

Her bir fotoğraf karesine acı, zulüm ve çaresizliğin yansıdığı sergiyi katılımcılar ile gezerek bilgi alan Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, Filistin’de İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihinden beri aralıksız olarak yaptığı soykırıma her platforma tepki göstermeye devam ettiklerini söyledi.  

Aktekin, “İsrail uluslararası hukuka ve vicdani değerlere aykırı olarak Filistin’e yönelik başlattığı zulüm ve soykırımına aralıksız olarak devam ediyor. İnsani değerlerden ve vicdanlardan yoksun olarak hastane, okul, ibadethane, sığınma merkezi ve diğer birçok yerleşim alanını gece gündüz demeden bombalayan İsrail’in bu soykırımına da maalesef Türkiye ve birkaç devletin dışında diğer sözde ulus ve demokrasi yanlısı, insan hakları savunucusu devletler ve kuruluşlar ses çıkarmamaya, görmemezlikten gelmeye devam ediyorlar” dedi.

Aktekin devamında “Ne acıdır ki bugün resmi kayıtlara göre 15 binin üzerinde, resmi olmayan kayıtlara göre ise bundan daha fazla Filistinli kardeşlerimiz Müslüman oldukları için katlediliyorlar. Biz de Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ailesi olarak İsrail’in Filistin halkına yönelik artarak devam eden bu zulüm ve soykırımını çeşitli etkinliklerde ve platformlarda dile getirerek tepki göstermeye devam ediyoruz. Bu kapsamda da üniversitemizde Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinin objektiflerine yansıyan “Filistin” konulu ikinci fotoğraf sergimizi açtık. İlk sergimizi de geçtiğimiz haftalarda açmıştık ve bu sergimiz de İhlas Haber Ajansı (İHA) objektiflerine yansıyan ve yine İsrail’in Filistin’deki zulmünü ve soykırımını konu alan fotoğraflardan oluşuyordu. Burada üniversite olarak temel amacımız dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından üniversitede eğitim gören öğrencilerimiz başta olmak üzere halkımızın bu zulme ve soykırımına kayıtsız kalmaması, tepkilerini her platformda dile getirmeleridir” diye konuştu.

NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi Fuaye alanında bugün açılan sergi, merkez ve ilçe kampüslerde de sergilenecek.