Manzai Komedi İkilisi Franponais NEVÜ’lü Öğrencilerle Buluştu

08 Aralık 2023 582
Manzai Komedi İkilisi Franponais NEVÜ’lü Öğrencilerle Buluştu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Japon Kültür Kulübü ve TOSHIBA International Foundation işbirliğiyle “Japon Komedisi Manzai” etkinliği düzenlendi.

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ensar Çetin, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nilay Ağırnaslı, Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sema Gökenç Gülez, Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümmühan Sâre Uslu, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Etkinlik öncesi 4-6 Aralık arasında üç gün Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalın’daki tüm öğrencilere Manzai dersleri veren Franponais lakaplı Manzai ikilisi, düzenlenen etkinlikte öğrencilerin Manzai performanslarını değerlendirdi.

Manzai ikilisinin kendilerini tanıtmasıyla başlayan etkinlik, “Manzai Yarışması” ve “Manzai” konulu sunumla devam etti. Yarışmaya Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencileri ve Anabilim Dalında görev yapan Japon öğretim görevlilerinden oluşan 14 grup katıldı. Jüri tarafından en iyi ilk dört Manzai performansı belirlendi. Dereceye giren yarışmacılara Franponais Manzai ikilisi, Japonya’dan özel olarak getirdikleri ödülleri verdi.  Ayrıca yarışmayı izleyip Manzai hakkında fikir edinen katılımcılar istedikleri dili kullanarak Manzai performansı sergilemek üzere sahneye davet edildi. Rus Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencilerinden bir grup, o an oluşturdukları Rusça içerikle Manzai gösterisi yaptı ve bu gruba da jüri özel ödülü verildi.

Etkinliğin devamında bir Japon komedi türü olan Manzai hakkında sunumda bulunan Franponais Manzai ikilisi Manzai aracılığıyla Japonca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca başta olmak üzere yabancı dili eğlenerek öğrenmenin mümkün olduğundan bahsetti. İkili ayrıca engelli bireyler için de ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik programlarının olduğunu söyledi. 

Fransızca Manzai yapan tek ikili olan Franponais, Manzai hakkında bilgiler verirken aynı zamanda Japonca, İngilizce, Fransızca ve Türkçe olmak üzere farklı dillerde Manzai performansını sergilediler.

Katılımcılar tarafından büyük beğeni toplayan, yarışma ve Manzai üzerine yapılan etkinlik sonunda Manzai ikilisine teşekkür eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, kendilerine çini desenli tabak hediye etti. Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ensar Çetin ise  kendilerine teşekkür belgesi takdiminde bulundu.