NEVÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi İle Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Arasında Protokol İmzalandı

02 Ocak 2024 660
NEVÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi İle Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Arasında Protokol İmzalandı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü arasında mal ve hizmet alım – satımına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

NEVÜ Rektörlük makamında gerçekleştirilen ‘İş Birliği Protokolü’  imza törenine, NEVÜ Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, NEVÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Deviren, Nevşehir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hasan Tartar, NEVÜ Genel Sekreteri Nihat Çavuşoğlu, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı Başkanı Uzm. Dr. Nevzat Atılkan ve Başkan Yardımcısı Dr. Tarık Akbaş, NEVÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat İçen ve Hastane Müdürü Yalçın Şahin katıldı.

Protokolü Nevşehir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hasan Tartar ile birlikte imzalayan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin,  iki kurum arasında imzalanan iş birliği protokolünün hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Aktekin, “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak üniversitemiz merkez yerleşke içerisinde geçtiğimiz 2023 Kasım ayında açılışını gerçekleştirerek ağız ve diş sağlığı alanlarında halka da açık bir şekilde hizmet vermeye başlayan Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezimizin  hizmet kalitesini nitelik ve nicelik açılışından yükseltmeye yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sağlık alanında üniversitemizin şehre açılan yüzü konumunda olan merkezimizin dinamik ve kendi alanlarında uzman akademik ve idari kadrosunu da güçlendiriyoruz. Böylelikle hem vatandaşlarımıza daha güçlü bir kadro ile ağız ve diş sağlığı alanlarında hizmet vermeyi amaçlarken, diğer taraftan Diş Hekimliği Fakültemizde eğitim gören her bir öğrencimizin uygulama alanlarını da genişleterek en donanımlı şekilde eğitim almalarına imkânlar sunuyoruz” dedi.

İmzalanan protokolün önemine değinen Rektör Aktekin “Bugün ise eğitim, araştırma ve uygulama hizmetlerinin yürütülebilmesi, bölgede ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerinin daha etkin, kaliteli, verimli ve ulaşılabilir bir şekilde sunulabilmesi için üniversitemiz Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ile Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Nevşehir Devlet Hastanesi’ne ait ameliyathanelerin birlikte kullanımına ve hizmet sunumuna yönelik karşılıklı protokol imzaladık. Bu protokol ile özellikle tedaviye koopere olamayan çocuk hastalar, mental retarde hastalar, diş tedavilerine karşı aşırı korkusu olan, bulantı refleksi olan, genel anestezi veya sedasyon gerektiren işlemlerin şehir dışına sevklerinin önüne geçmiş olacağız.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ile Çocuk Diş Hekimliği alanında Diş Hekimliğinde Uzmanlık eğitimi verilmesi için ön şart sağlayan bu protokol ile Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü ve üniversitemiz Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezimizde görevlendirilen personeller mesleki eğitim uygulamaları, akran eğitimi, bilimsel araştırma ve proje çalışmalarında bulunarak eğitim-öğretim faaliyetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunacaklar. Ayrıca kamu – üniversite iş birliğinin geliştirilmesine adına ise ulusal ve uluslararası projeler, konferanslar, sempozyumlar, seminerler,  ortak saha araştırmaları yapmakla birlikte tanıtım ve farkındalık sergileri açılabilecek.   

Ben bu vesileyle imzalamış olduğumuz protokolün her iki kurum için hayırlara vesile olması dilerken, emeği geçenlere de şahsım ve üniversitem adına bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hasan Tartar ise sağlık alanında imzalanan protokolün hayırlı olmasını dileyerek vermiş oldukları desteklerden dolayı Rektör Aktekin ve yönetimine teşekkür etti.