NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

09 Ocak 2024 417
NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

20. yüzyılın sonlarından itibaren büyük ivme kazanan iletişim ve bilişim teknolojilerindeki gelişmeler birçok olumlu uygulamanın hayata geçmesine imkân sağlarken, aynı zamanda internet mecralarında büyük artış gösteren “anonimlik”, “bilgi kirliliği” ve “kişisel verilerin ihlali” gibi bir takım risk faktörlerini de ortaya çıkarmıştır.

Bu teknolojik gelişmeler; medya mecralarını ve biçimlerini değiştirmiş olsa bile gazetecilik mesleğinin “esası” durumunda bulunan “Gazetecilik Meslek İlkeleri ve Etik Değerlerini” değiştirmemiş, hatta gazetecilik mesleğini icra eden profesyonel kurum ve kişilere yeni sorumluluklar yüklemiştir. Aynı zamanda bu yeni teknolojik durum; ‘dijital verilerin elde edilmesi, kopyalanması, işlenmesi ve yayınlanması’ gibi birçok hassas konuda azami ölçüde özen gösterilmesi sorumluluğunu gerektirmektedir.

Demokratik toplumlarda “Haber ve Bilgi Verme”, “Toplumsallaştırma”, “Eğitim”, “Kültürün Gelişimine Katkı” gibi önemli toplumsal işlevleri bulunan medya ancak “İnsan Hak ve Hürriyetleri, Hukuk, Meslek İlkeleri ve Etik Değerler” çerçevesinde bu işlevlerini layıkıyla yerine getirebilir.

Bu anlayış ve düşüncelerle, faaliyetlerini “İnsan Hak ve Hürriyetleri, Hukuk, Meslek İlkeleri ve Etik Değerler” çerçevesinde büyük fedakârlıklarla icra eden tüm medya çalışanlarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor; sağlık, selamet ve başarılar diliyorum.