NEVÜ’de İki Öğretim Üyesi Rektör Danışmanı Olarak Görevlendirildi

28 Kasım 2023 945
NEVÜ’de İki Öğretim Üyesi Rektör Danışmanı Olarak Görevlendirildi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Adem Çatak ve Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç, NEVÜ Rektör Danışmanı olarak görevlendirildi.

NEVÜ İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Adem Çatak ve Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 51/a maddesi uyarınca ve NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’in oluru ile Rektör Danışmanı olarak görevlendirildi.

Rektör Danışmanları Prof. Dr. Adem Çatak ve Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç, NEVÜ’de Üniversiteler ve Kurumlar arası İş birlikleri, Eğitim-Öğretim ve Bilimsel Faaliyetler, Üniversite-Sanayi İş birlikleri, Ar-Ge gibi konularda Rektör Danışmanlığı yapacak. 

Prof. Dr. Adem Çatak’ın Özgeçmişi   

1973 yılında Nevşehir’de doğan, ilk ve orta tahsilini Nevşehir’de tamamlayan Prof. Dr. Adem Çatak,  1991 yılında girdiği Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu. 2001 yılında “Mevlâna Celâleddin Rûmî ve Hadisten Referansları” adlı teziyle yüksek lisansını, 2007 yılında “Şihabbeddin Sühreverdi Hayatı Eserleri ve Tasavvuf Anlayışı” adlı teziyle de doktorasını tamamlayan Çatak,  1996-2010 yılları arasında MEB’de öğretmenlik yaptı. 2010 yılında Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan ve 2016 yılında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğretim üyeliğine geçiş yapan Çatak,  2017 yılında doçent, 2023 yılında da ‘Profesör’ oldu.

Kırgızistan Oş Üniversitesi Araşan İlahiyat Enstitüsünde bir yıl süreyle misafir öğretim üyesi olarak dersler veren Çatak,  Tasavvuf Felsefesi, Sosyal Psikoloji, Sivil Toplum Organizasyonları konularında çalışmakta.

Ulusal ve uluslararası kitapları yanı sıra birçok akademik dergide yayımlanmış makaleleri ve ilmî sempozyumlarda sunulmuş tebliğleri bulunan Prof. Dr. Adem Çatak,  İngilizce ve Arapça bilmekte. 

Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç’un Özgeçmişi

1979 yılında Malatya’da doğan, Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği programında 2001 yılında tamamlayan Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç,  İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Eğitiminden 2006 yılında, Doktora Eğitiminden ise 2011 yılında mezun oldu.

2012 yılında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak göreve başlayan ve 2017 yılında Doçent unvanı alan Karakoç, 2023 yılı Şubat ayından itibaren Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde ‘Prof. Dr.’ olarak görev yapmakta.

60’ın üzerinde ulusal ve uluslararası makalesi olan ve 30’un üzerinde uluslararası kongreye katılan Karakoç’un 2 tane de uluslararası kitap bölümü mevcut. 5’i doktora olmak üzere toplam 15 lisansüstü öğrenci mezun eden ve ileri düzeyde İngilizce bilen Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç, evli ve üç çocuk babası.